0 232 364 63 53 atillaayral@hotmail.com
OZON TERAPİ

Ozon Nedir?

Ozon; atmosferin üst tabakalarında bulunan ve canlı varlıkları güneşin öldürücü morötesi(UV) ışınlarından koruyan bir kimyasal bileşiktir. Üç oksijen atomundan oluştuğu için simgesi O3’ tür. İsmi Yunancada koklamak anlamına gelen ozein’den gelir. Güçlü bir antimikromialdir.

Ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilere ‘’ ozon tedavisi ‘’ denir. %5 ozon ve %95 oksijen karışımından oluşan medikal   ozon bu amaçla hazırlanır.

Burada üç oksijen atomundan yalnızca biri aktif olur,öbür ikisinin normal oksijen molekülü olarak açığa çıkması, tedavi sonrası oluşan atıkların bedenden tehlikesizce temizlenmesinde kullanılır. Ozon insan vücudunda toksik oksijen radikali gibi değil aksine toksik maddeleri vucüttan temizlemeye yarıyan antioksidan sistemi harekete geçiren bir madde gibi davranır.

Ozonun bu çok kuvvetli oksitleyici ve bakteri öldürücü niteliklerinin olması dolayısıyla sağlık dışında, havanın temizlenmesi, sulardaki mikropların öldürülmesi ve atık maddelerin temizlenmesi, içme sularının arıtılması, kötü kokulu gazların kokularının giderilmesinde de kullanılır.

Ozon Terapi Nedir?

Saf ozon ve saf oksijenden oluşan medikal ozon gazı kullanılarak yapılan iyileştirici tedavilerdir.

İnsan vucüdundaki iyileştirici, immün sistemi harekete geçirici ve metabolik aktiviteyi düzenleyici etkisinden dolayı son yılların popüler tedavi yöntemlerinden birisi olmuştur. Dünyanın pek çok ülkesinde   güvenle tamamlayıcı tıp yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Ozon terapi konusunda eğitimli bir doktor, tarafından hastanın durumu ve hastalığına göre uygulanır.

Ozon Tedavisinin Etkileri

* Vücudun ve organların kanlanmasını bununla birlikte kanın oksijeni taşıma kapasitesini artırır.

* Dolaşımın bozulduğu arteroskleroz, diabet, akciğer hastalıkları gibi hastalıkların olumsuz etkilerini azaltır.

* Derideki kan dolaşımını artırarak cildin yenilenmesi, sıkı ve pürüzsüz olmasını yani gençleşmesini sağlar.

* Doku ve hücrelere giden kan akımını arttırdığı için kişinin kendisini daha güçlü ve sağlıklı hissetmesini sağlar.

* Yoğun ve stresli günlük yaşantımızda dokularımızda biriken toksinlerin vücuttan atılmasını sağlıyarak yorgunluk ve kas ağrılarını azaltır.

* Artan dolaşımla birlikte beyin fonksiyonları artar, hafıza güçlenir.

* Vücut savunmasında görevli beyaz kan hücrelerinin sayı ve fonksiyonlarını arttırır. Çevreden alınan toksik maddelerin kanda ve dokularda temizlenmesini sağlayan savunma mekanizmalarını harekete geçirir.

* Enfeksiyonlara karşı direnci arttırarak kişinin hızla iyileşmesini sağlar ve tekrar hasta olmasını engeller.

* Hızla büyüyebilen kanser hücrelerinin çoğalmasını ve vücutta yayılmasını engeller.

* İnsan vücudundaki doğal ağrı kesicilerin ortaya çıkmasını sağlar ve dokularda biriken toksik maddelerin atılmasını hızlandırır.

* Yoğun çalışan günümüz insanında ortaya çıkan kas ve eklem ağrılarını azaltır.

* Romatizmal hastalıklarda düşen vücut direncini arttırır ve doğal savunma mekanizmasını harekete geçirerek hastalığın olumsuz etkilerini azaltır.

* İnsan hormon ve enzim üretimine düzenler.

* Stres hormonu olarak bilinen adrenalini okside ederek rahatlamayı sağlar.

* Hormonları düzenleyerek ve zararlı toksinleri uzaklaşatırarak yani detoks etkisiyle depresyon kaynaklı gerilimin azaltılmasına yardımcı olur.

Ozon Tedavisi Uygulama Yöntemleri

MAJOR OTOHEMOTERAPİ: Hastadan alınan kan bu işlem için hazırlanmış steril ve ozona dayanıklı vakumlu özel setlerde ozonla karıştırıldıktan sonra hastaya geri verilir.

MİNÖR OTOHEMOTERAPİ: Hastanın ozonlanmış 3-5 ml kanı intramüsküler yolla hastaya geri verilir. Bu yöntemle bağışıklık sistemi aktive edilir ve alerjik hastalarda etkilidir.

EKSTERNAL TEDAVİ: Ozon gazının kapalı bir sistemde özel ozona dayanıklı torbalar kullanılarak vücut bölgelerine uygulanmasıdır.

Tedaviler ortalama 10-15 seansta tamamlanır. Hastaya ve hastalığa göre seans sayıları değişir.

Ozon Tedavisinin Uygulandığı Durumlar

ANTİ -AGİNG


Yaşlanma yılların insan vücudunda meydana getirdiği değişikliklerdir.Bu değişikliklerin yavaşlatılması ve genç kalmayı sağlamak amacıyla yapılan uygulamalara antiaging denir.

Yaşlanma ile kalbin kanı dokulara pompalama gücü azalır. Akciğerler kanın yeterince oksijenlenmesini sağlayamazlar. Karaciğer kandaki toksik maddeleri yeteri kadar temizleyemez. Sonuçta dokular ve cilt yeteri kadar oksijen alamadığı için beslemenez ve kan toksinlerden arınamadığı için yaşlanma süreci başlar ve dokular yıpranır.

Ozon tedavisi ile birlikte kanın dokulara oksijen taşıma kapasıtesi artar. Vücudun toksinlere karşı savaşan kendi savunma sistemi aktive olur. Yaşlanma ile birlikte yeteri kadar oksijen alamayan ve toksinlerden temizlenemeyen dokular hem oksijen alırlar hemde zararlı toksinlerden temizlenirler böylece hızlı bir yenilenme dönemi başlar.Artan fizik kapasite ile birlikte yaşam kaliteside artar.

Vücut bir stres durumu algıladığında sinir sistemi gerekli uyarılar ile vücudu kaçış pozisyonuna getirir fakat bu alarm durumu devam ederse yoğun uyarı ve yüksek adrenalinden yani stres hormonundan dolayı dolaşım sistemi ve dokular yorulur. Kişilerde uyku bozuklukları, troid problemleri, kalp rahatsızlıkları,halsizlik, obesite, depresyon ve fibromiyalji ve benzeri yaygın kas ağrılar ortaya çıkabilir.

Ozon tedavisi ile azalmış olan dolaşımın ve dolayısı ile oksijenlenme   artar, dokuda biriken toksin ve adrenalinler sistemden uzaklaştırılır. Beyine giden kan akımının artması ile güçlü ağrı kesici özelliği olan endorfin yani vücudun salgıladığı morfin   ve mutluluk hormonu olarakta bilinen melatonin salınımı artar.

DETOKS – TOKSİNLERDEN ARINMA

Yediğimiz gıdalardan, içtiğimiz su ve soluduğumuz havadan pekçok toksik maddeyi vücudumuza alırız. Yıllar içinde biriken bu toksik maddeler pekçok hastalığın ve yaşlanmanın önemli sebeplerindendir. Ozon tedavisi hem dolaşımı arttırarak bu maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını hem de savunma sisteminin harekete geçirilerek yok edilmesini sağlar.

ROMATİZMAL HASTALIKLAR


Romatizmal hastalıklar genellikle sebebi belli olmayan, vücudun kendi hücre ve dokularına karşı savaşması sonucu ortaya çıkan hastalıklardır. En çok bilinenleri eklem romatizması olarakta bilinen romatoid artrit ,ankilozan spondilit ve osteoartrittir. Romatizmal hastalıklar uzun süreli hastalıklar oldukları için kişinin tüm yaşantısı etkilenir. Kişiler kendilerini yorgun hissederler ve çoğunlukla yaygın ağrıları vardır. Ozon tedavisi ile birlikte romatizmal hastalığı olan kişilerin savunma sistemleri güçlenir , ağrı yakınmaları azalır ve yaşam kaliteleri artar.

STRES VE KRONİK YORGUNLUK


Kronik yorgunluk günümüzde hastaneye başvuran hastaların en sık yakınmalarından biridir. Kronik yorgunluğa pekçok organik hastalık sebep olabileceği gibi en önemli neden strestir.

Ozon Tedavisinin Uygulanmadığı Durumlar

Ozon tedavisinin uygulanmadığı durumlar oldukça sınırlıdır.

• Alyuvarlarda bir enzim eksikliği olan ve favizm olarak bilinen hastalıkta,

• İleri derecede kansızlık ve pıhtılaşma hastalıkları,

• Troid bezinin aşırı derecede hormon ürettiği durumlarda,

• Aşırı alkol kullananlarda,

• Kronik pankreatitlerde,

• Yeni geçirilmiş kalp enfanktüsü

durumlarında ozon tedavisi kullanılmamalıdır.


HASTALIKLAR

ANLAŞMALI KURUMLAR