0 232 364 63 53 atillaayral@hotmail.com
PRP TEDAVİSİ

PRP ( PLATELET RİCH PLASMA ) NEDİR?

Modern  toplumlarda  kas  iskelet sistemi  rahatsızlıkları  her yaştan bireyi  etkilemektedir. Uygun  olmayan  çalışma  koşulları, romatizmal  hastalıklar, kişilerin  iyi  beslenmemeleri  nedeniyle  vücutlarında biriken  toksinler,  dokuların  yeteri  kadar  iyileşmelerini  engellemektedir. Geleneksel  tedavi yöntemlerinden  fayda görmeyen hastalara PRP  tedavisi  uygulanması ile  oldukça  iyi  sonuçlar  elde  edilmiştir.

PRP,  trombositten  zengin  plazma  demektir. Kişinin kendi  kanından  alınarak hazırlanan  bir örneğin vücudun  pekçok  bölgesine iyileştirmeyi  uyarmak için uygulanmasıdır.

Kullanılan  kitler  yardımı ile alınan  kan santrifüjlenerek  içindeki   pıhtılaşmayı  sağlayan  plateletlerin  parçalanması  sağlanır. Bu  sayede  normalinden 10  kat daha fazla iyileşmeyi  ve doku onarımını  sağlayan büyüme  faktörleri ve iyileştirici sitokinler  ortaya  çıkar. Bu  materyelin dokuya  uygulanması ile onarım  ve iyileşme  hızlanmış olur.


PRP NASIL UYGULANIR ?

PRP, kas  iskelet  sistemi  dışında  günümüzde  estetik cerrahi,üroloji,KBB, dış hekimliği gibi  pekçok  alanda  kullanılmaktadır.

Uygulamanın  başarılı olabilmesi için kanı  3  farklı komponente  ayırabilen yüksek  konsantrasyonlu kitler  kullanılmalıdır.

PRP  hastadan alınan   cevaba   göre  ortalama  3 kez uygulanır. En sık uygulama  şekli  iğne yardımı ile hedef dokuya  enjekte  edilmesidir.


PRP İLAÇ MIDIR VE YAN ETKİSİ VARMIDIR ?

PRP  ilaç değildir çünkü  kişinin  kendi  kanından bir örnek  alınarak  hazırlanır. PRP’ nin içinde  vücudun iyileşme cevabındaki  hücrelerin bölgeye ulaşmasını  ve  çoğalmasını  sağlayan  büyüme faktörleri  yer alır. Bu faktörler  aynı  zamanda yeni  damarların oluşumu, enfeksiyonların  önlenmesi  ve doku proteinlerinin  üretimi  konularında olumlu  etkiye  sahiptir. 

Kişinin  kendi  kanından  hazırlandığı için uygulanan  dokuda  bir  reaksiyon oluşturmaz. Uygulama  alanında  bazen ağrı olabilir bunun için soğuk uygulama  yeterlidir.


PRP HANGİ HASTALIKLARDA ETKİLİDİR ?

  • Osteoartrit  yani  eklem dejenerasyonu  ve kireçlenmelerde,
  • Kronik  tendinopatilerde ;tenisçi dirseği, achill  tendon yaralanmaları, diz bağ lezyonları,
  • Omuz  eklemi  tendon ve  bağ  problemlerinde,
  • Spor yaralanmaları  ve  kas  yaralanmalarında  rahatlıkla  uygulanabilir. Ayrıca  doping  kapsamında  değildir.
  • Eklemlerin kıkırdak  lezyonları, genç  hastaların kıkırdak  zedelenmelerinde,
  • Anti-aging yani yaşlanmaya  karşı dokuları  desteklemek için  kullanılmaktadır.


HASTALIKLAR

ANLAŞMALI KURUMLAR